Чи відшкодують витрати на капремонт?

«Мені 80 років, я пенсіонерка, ветеран праці. Є власником 1/2 частки в квартирі. Крім мене, у квартири є ще два власника (по 1/4 частки у кожного). Рахунки у нас розділені. Праві чи ні органи соцзахисту, що відмовили мені  у відшкодуванні витрат, понесених на капремонт МКД, оскільки один із власників 1/4 частки в квартирі прописався? »

 

 Відповідь:  Відповідно до пункту 10 Положення № 848, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10. 1995 року «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання газу, твердого та рідкого пічного побутового опалення» «якщо в житловому приміщенні (будинку) є кілька розділених особистих рахунків, для призначення житлової субсидії складу кожного з таких домогосподарств визначається за рішенням комісії. При цьому до складу різних домогосподарств в межах одного житлового приміщення (будинку) не можуть входити члени однієї сім'ї.   Можливо Вам було відмовлено в зв'язку з тим, що інші власники є членами Вашої родини. Згідно ст. 64 Житлового кодексу України до членів сім'ї відносяться чоловік, дружина, їх діти і батьки а також інші особи які проживають разом з власником квартири і ведуть з ним спільне господарство
Якщо ж ці власники не є Вам рідними згідно вищевказаного переліку, значить відмова в наданні субсидії був відносно вас неправомірне і Ви можете оскаржити дії комісії в судовому порядку і скасувати його ..

«Чи можна отримувати пенсію за померлого родича? В яких випадках взагалі можна успадкувати пенсію? »

 

Відповідь:

    Оформити на себе пенсію померлого родича Ви можете в порядку, передбаченому в зв'язку з втратою годувальника.

    Претендувати на отримання такої пенсії можуть наступні категорії громадян:

  - непрацездатні члени сім'ї, які були на його утриманні і отримували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів до існування;

- чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку і мають необхідний страховий стаж, визначений ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ;

- діти померлого годувальника, в тому числі діти, які були народжені до закінчення 10 місяців з дня смерті годувальника до досягнення ними 18 річного віку або старше, якщо вони були інвалідами до досягнення 18 років;

- діти, які навчаються за денною формою у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти а також професійно-технічних вищих навчальних закладах до їх закінчення, але не довше ніж до досягнення ними 23 років;

- діти-сироти до досягнення ними 23- річного віку, незалежно від того навчаються вони чи ні;

- чоловік (дружина) а в разі їх відсутності - один з батьків, брат або сестра, бабуся чи дідусь померлого годувальника до досягнення ними 8 років (незалежно від віку і працездатності).

    Незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника чи ні, право на пенсію в разі втрати годувальника мають:

 - рідні діти годувальника ;

- усиновлені діти;

- пасинок і падчерка, за умови, що вони не одержували аліментів від батьків.

    При цьому, незалежно від кількості членів сім'ї, їм призначається одна спільна пенсія, яка розподіляється між ними в рівних частках. Пенсія призначається на весь період, протягом якого член сім'ї померлого годувальника є непрацездатним. Якщо член сім'ї досягає пенсійного віку, пенсія призначається постійно. 

   Відповідно до ст. 1227 Цивільного кодексу України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, які належали спадкодавцеві (померлому), але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім'ї, а в разі їх відсутності входять до складу спадщини .

 Нотаріус зобов'язаний включити до Свідоцтва про право на спадщину право спадкоємців на отримання недоотриманих спадкодавцем пенсійних коштів, які були нараховані спадкодавцеві в період його смерті і після неї.

Льгота на уплату земельного налога

«У меня есть участок в 5 соток, я там бываю редко. Приватизировать не хочу – некому его оставлять. А плату за землю повышают каждый год. Я слышала, что ветерана труда могут освободить от уплаты. Это правда?

 

 

Ответ:

Да, это верно. Согласно п.27 Закона Украины № 406-VII от 06.04.2013 года «О внесении изменений в некоторых законодательных актах Украины в связи с проведением административной реформы», были внесены изменения в ст.7 Закона Украины «Об основах социальной защищенности ветеранов труда и лиц  преклонного возраста»№ 3721-XII от 16.12.1993 года , дополнив ее пунктом 11 в части о том, что ветераны труда освобождены от уплаты налога на землю.

 

Розділити майно без нотаріуса

«Чи можуть спадкоємці розділити майно без нотаріуса?»

 

відповідь:

Спадкоємці, які оформили спадщину можуть узгодити між собою порядок розподілу майна. Для цього їм необхідно укласти відповідно до ст. 1279 Цивільного кодексу України договір про виділення частини їх майна у спільній сумісній власності в натурі. Але є один нюанс. У простій письмовій формі спадкоємці можуть укласти такий договір якщо майно, яке ділиться між ними не підлягає державній реєстрації (предмети побуту, домашнього вжитку). Якщо спадщина складається з майна, право власності на яке підлягає державній реєстрації (нерухомість, авто, мототехніка, авторські, корпоративні, речові права), то такий договір підлягає нотаріальному посвідченню.

Чи може банк відібрати іпотечне житло?

«Якщо у подружжя є іпотека, то що відбувається з кредитом і квартирою в разі смерті одного з подружжя-позичальника? Чи може банк відібрати житло? І чи можна не гасити іпотеку? »

 

відповідь:

Відповідно до ст.ст. 572,575 Цивільного кодексу України іпотека є видом забезпечення виконання зобов'язання нерухомим майном, що залишається у володінні і користуванні іпотекодержателя (банку або фінансово-кредитної організації) згідно яким іпотекодержатель має право в разі невиконання позичальником (боржником) забезпеченого іпотекою зобов'язання одержати задоволення своїх вимог за рахунок предмета іпотеки.

 Згідно ст.578 Цивільного кодексу України та ст.6 Закону України «Про іпотеку», майно, яке перебуває у спільній власності, може бути передано в іпотеку (заставу) лише за згодою всіх співвласників. Тому якщо позичальник (чоловік, дружина) не виконають своїх зобов'язань або раптово помруть, то обязаннность з погашення боргу одного з подружжя лягає на того чоловіка, який його пережив. У разі невиконання таким чоловіком зобов'язань з погашення боргу, банк має право звернути стягнення на предмет іпотеки для реалізації своїх прав на отримання від позичальника сум тіла кредиту і штрафних санкцій.

 

 

Як домогтися перерахунку пенсії

«Я перебуваю на пенсії (мій вік 68 років). Влітку почала працювати на півставки. Чи буде перерахунок пенсії? Як його отримати? І ще таке питання: чи дають якісь надбавки до пенсії за дітей? Чула про щось подібне ... »

 

відповідь:

 

   Частиною 4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що органи Пенсійного фонду України щорічно, з 1 квітня, без додаткового звернення осіб, проводять перерахунок пенсій тим особам, які після призначення пенсії продовжили працювати і на 1 березня поточного року придбали право на проведення відповідного перерахунку (мають 24 місяці страхового стажу). Тобто, в наступному році такий перерахунок Вам буде зроблений автоматично.

  Що стосується надбавки до пенсії за виховання дітей, то вона покладена непрацюючим пенсіонерам. Згідно п.6 Кінцевих положень Закону України «Про державне пенсійне страхування», Закону України «Про пенсійне забезпечення», Постанові Кабінету Міністрів України від 16.07.2008 р «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян», непрацюючим пенсіонерам, які мають на своєму утриманні дітей до 18 років, до пенсії за віком, по інвалідності та за вислугу років призначається і виплачується надбавка в розмірі 150 грн. на кожну дитину. У разі працевлаштування таких осіб, надбавки знімаються.

Платить ли за капремонт в новостройке?

«Меньше года мы живем в новостройке (приобрели там квартиру). В квитанции появилась строка за капремонт, который планируется через 40 лет. Имеют ли право таким образом собирать деньги на ремонт совершенно нового дома?»

 

Ответ:

 

  Статьей 14 Закона Украины «О жилищно-коммунальных услугах» от 2017 года, вступившего в силу в 2019 году определено, что отдельной графой в квитанции об уплате коммунальных услуг исполнители услуг по заключенному договору с сособственниками об оказании коммунальных услуг могут брать плату за капитальный ремонт на внутренние домовые системы многоквартирного дома. Вам необходимо выяснить заключили ли Вы такой договор и ознакомиться с его условиями, включена ли оплата на капитальный ремонт в договор. Если да, то перед тем как платить необходимо проверить какие услуги по этому пункту собирается оказывать исполнитель (управляющая компания) и потребовать акты выполненных работ в доказательство целевого использования перечисленных средств. При отсутствии актов можно обратиться в органы местного самоуправления с жалобой на действия исполнителя.

Картинки по запросу картинка участок землиУчасток в аренде: что можно строить?

«Можно ли возводить здания на арендованном земельном участке? Хочу построить сарай, баньку, а если получится, то и садовый дом».

 

Ответ:

 

   Да, это  возможно.  Существует такой принцип «земля  идет за недвижимостью». Согласно ст. 120 Земельного  кодекса  Украины в случае приобретения права собственности на жилой дом, здание или сооружение, находящиеся в собственности, пользовании другого лица, прекращается право собственности, право пользования земельным участком, на котором расположены эти объекты. К лицу, которое приобрело право собственности на жилой дом, здание или сооружение, размещенные на земельном участке, находящемся в собственности другого лица, переходит право собственности на земельный участок или его часть, на которой они размещены, без изменения его целевого назначения.

  Если жилой дом, здание или сооружение размещены на земельном участке, находящемся в пользовании, то в случае приобретения права собственности на эти объекты к приобретателю переходит право пользования земельным участком, на котором они размещены, на тех же условиях и в том же объеме, что были у предыдущего землепользователя.

 В случае перехода права собственности на дом или его часть от одного лица к другому по договору пожизненного содержания право на земельный участок переходит на условиях, на которых этот земельный участок принадлежал предыдущему землевладельцу (землепользователю).

 В случае приобретения права собственности на жилой дом, здание или сооружение несколькими лицами право на земельный участок определяется пропорционально долям лиц в праве собственности жилого дома, здания или сооружения.

 В случае приобретения права собственности на жилой дом, здание или сооружение физическими или юридическими лицами, которые не могут иметь в собственности земельных участков, к ним переходит право пользования земельным участком, на котором расположен жилой дом, здание или сооружение, на условиях аренды.

 Существенным условием договора, предусматривающего приобретение права собственности на жилой дом, здание или сооружение, является кадастровый номер земельного участка, право на который переходит в связи с приобретением права собственности на эти объекты, кроме объектов государственной собственности, подлежащих продаже путем приватизации.

Заключение договора, предусматривающего приобретение права собственности на жилой дом, здание или сооружение, связанное с переходом права на часть земельного участка, осуществляется после выделения этой части в отдельный земельный участок и присвоения ему отдельного кадастрового номера.

 

 

 

Хочу дізнатися, чи має право вчитель, який звільнився з лав ЗСУ написати заяву на компенсацію за невикористану відпустку за минулий рік. Хочу написати заяву на компенсацію. На які документи  мені посилатися при написанні заяви на відшкодування коштів, як правильно написати заяву? І чи маю я таке право, керівник наполягає на тому, що відшкодування нема. Щойно звільнився і взяв відпустку за цей рік, а як бути з минулорічною відпусткою.

      Відповідь:

      Відповідно до законодавства про працю України  громадянам, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також працюють за трудовим договором у фізичної особи-підприємця, надаються щорічні відпустки із збереженням на їх період місця роботи (посади) і заробітної плати.

       Згідно ст. 24 Закону України « Про відпустки» № 504/96-ВР від 15.11.1996 р. із змінами на даний час, ст. 83 КзПП  України,  у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину - особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи.

       У разі звільнення керівних, педагогічних, наукових, науково-педагогічних працівників, спеціалістів навчальних закладів, які до звільнення пропрацювали не менш як 10 місяців, грошова компенсація виплачується за не використані ними дні щорічних відпусток з розрахунку повної їх тривалості.

        Водночас отримати грошову компенсацію щорічної відпустки можливо й без звільнення з роботи. При цьому тривалість наданої працівникові щорічної та додаткових відпусток не повинна бути менше  ніж 24 календарні дні.

         Відповідно до ч. 1 116 КЗпП  України,  при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок.

        Таким чином, враховуючи вищевказане, грошова компенсація за невикористану відпустку при звільненні, - це вже обов’язок роботодавця (абз.1 ст.24 Закону України «Про відпустки», ч.1 ст. 83, ч.1 ст. 116 КзПП України) У цьому випадку роботодавець повинен повністю компенсувати  всі невикористані дні відпустки, незалежно від ліміту «24  дні».

        В доповнення до нашої консультації надаємо Вам зразок заяви відповідно до Листа Мінсоцполітики від 19.01.2017 р. N 132/0/101-17/284 про надання компенсації невикористаної відпустки:

 

Директору
ТОВ “БУДПОСТАЧ”
Семко І. А.
менеджера з продажу
Черняховського Миколая Петровича

Заява
на компенсацію невикористаної відпустки

Прошу надати мені грошову компенсацію за невикористану щорічну відпустку тривалістю _ календарних днів за 20­­-- рік.

 Число, місяць, рік                                                                           Підпис/

       У разі необхідності надання правової допомоги з питання складання листа-вимоги до роботодавця про виплату компенсації невикористаної відпустки та позовної заяви до суду, звертайтеся, наш адвокат у даній галузі  спірних трудових відносин завжди готовий Вам допомогти.

      

 

 

 

      

Службовець, знаходжусь за кордоном, вагітна 2 місяць. Яку відпустку можна оформити, щоб не виходити на роботу до настання пологової відпустки. (щорічні і соціальні вже використані, також використана на 90 днів, якщо працівник за кордоном).

  Також цікаво які можливі варіанти розвитку подій, якщо керівник  не підпише заяву про відпустку на період дії військового стану без збереження заробітної плати (з доданою до неї довідкою про вагітність) і я вагітна не вийду на роботу, оскільки перебуваю за кордоном в зв’язку із збереженням життя і здоров’я дітей(2) і cебе. Чи можливе звільнення в такому випадку чи інші негативні  наслідки.

 

      Відповідь:

 

      Якщо  Вами вже було використано щорічну, соціальну та відпустку на 90 днів без збереження заробітної плати передбачену Законом України ««Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану № 2136-IX (далі – ЗУ 2136-IX) , то  Ви можете використати інші варіанти відпустки без збереження заробітної плати, передбачені діючим законодавством України.

       Відповідно до частини 1 ст. 26 Закону України «Про відпустки» за сімейними обставинами та з інших причин працівнику може надаватися відпустка без збереження заробітної плати на термін, обумовлений угодою між працівником та власником, або уповноваженим ним органом, але не більше ніж 15 календарних днів на рік.

       Така  відпустка надається за угодою сторін. Є ще такий  варіант, з боку роботодавця, як призупинення дії  трудового договору.                                                          

        Статтею 13 ЗУ № 2136-IX, передбачено призупинення дії трудових договорів. Призупинення дії трудового договору – це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором у зв’язку із збройною агресією проти України, що виключає можливість обох сторін трудових відносин виконувати обов’язки, передбачені трудовим договором.

Призупинення дії трудового договору може здійснюватися за ініціативи однієї із сторін на строк не більше ніж період дії воєнного стану. У разі прийняття рішення про скасування призупинення дії трудового договору до припинення або скасування воєнного стану роботодавець повинен за 10 календарних днів до відновлення діїдмовить трудового договору повідомити працівника про необхідність стати до роботи.

       Призупинення дії трудового договору не тягне .за собою припинення трудових відносин.

        У разі якщо у Вас під час вагітності виникнуть ускладнення у розвитку плоду дитини, Ви в будь-який час можете лягти в лікарню на збереження і у даний допологовий, пологовий період роботодавець не має права звільнити Вас. Звільнення вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років (до шести років – частина шоста статті 179 КзПП України), одиноких матерів при наявності дитини віком до чотирнадцяти років або дитини з інвалідністю з ініціативи роботодавця не допускається, крім випадків повної ліквідації підприємства, установи, організації, коли допускається звільнення з обов’язковим працевлаштуванням. Обов’язкове працевлаштування зазначених жінок здійснюється також у випадках їх звільнення після закінчення строкового трудового договору. На період працевлаштування за ними зберігається середня заробітна плата, але не більше трьох місяців з дня закінчення строкового трудового договору (ч. 2 ст.184 КЗпП)